Skip to content

33 Georgian BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block12912
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
49%
Improvement Value:$242,000
51%
Total Assessment$473,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+4.0%
2024$6,103+4.0%
2023$5,866+1.4%
2022$5,785+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,056DeedBook 20222, Page 456Recorded12/10/2025

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15945, Page 95Recorded11/20/2014

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10356, Page 1873

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5092, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1960