Skip to content

26 Beam AvenueJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 19, 2014

Property Information

Block12921
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
47%
Improvement Value:$260,300
53%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+4.0%
2024$6,182+4.0%
2023$5,942+1.4%
2022$5,860+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15827, Page 1632Recorded6/17/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10933, Page 1763

Property Built

Built

Year Built: 1958