Skip to content

40 Beam AvenueJackson, NJ 08527

Built 1955

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jan 24, 1995

Property Information

Block12922
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
DescriptionFRAN2AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,350
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
48%
Improvement Value:$250,200
52%
Total Assessment$481,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,653+3.9%
2024$6,400+4.0%
2023$6,153+1.4%
2022$6,068+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5242, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1955