Skip to content

18 London DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block13001
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,950
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
43%
Improvement Value:$406,000
57%
Total Assessment$712,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,157+4.0%
2024$7,847+4.0%
2023$7,543+1.4%
2022$7,439+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft1,950DeedBook 19405, Page 1011Recorded6/14/2023

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 15501, Page 1355

Property Built

Built

Year Built: 1970