Skip to content

58 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block13001
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description2SFS
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,936
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
48%
Improvement Value:$337,400
52%
Total Assessment$643,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,296+3.9%
2024$7,981+13.9%
2023$7,009+9.2%
2022$6,420+1.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft1,936DeedBook 18538, Page 1507Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$238,000
Sq Ft1,936DeedBook 17755, Page 785Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,936DeedBook 17649, Page 145Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12364, Page 620

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5647, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1972