Skip to content

15 London DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block13002
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1SALR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,891
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
51%
Improvement Value:$294,500
49%
Total Assessment$600,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+3.9%
2024$7,157+4.0%
2023$6,880+1.4%
2022$6,785+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,891DeedBook 18927, Page 881Recorded2/28/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5343, Page 302

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5014, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1970