Skip to content

800 Green Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block13401
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page134

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,654
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
36%
Improvement Value:$665,400
64%
Total Assessment$1,036,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,517+3.9%
2024$13,966+4.0%
2023$13,425+1.4%
2022$13,239+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$689,000
Sq Ft3,654DeedBook 17770, Page 1642Recorded1/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5309, Page 897