Skip to content

780 Green Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block13401
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page134

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,962
Acreage3.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$440,100
28%
Improvement Value:$1,106,300
72%
Total Assessment$1,546,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,094+3.9%
2024$18,369+4.0%
2023$17,658+1.4%
2022$17,414+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft5,386DeedBook 16261, Page 1837Recorded12/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970