Skip to content

14 Denmark LaneJackson, NJ 08527

Built 2018

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block13601
Lot26.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class17
Description2.5SFO2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,265
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,500
25%
Improvement Value:$1,141,300
75%
Total Assessment$1,523,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,651+3.9%
2024$23,715+4.0%
2023$22,797-19.2%
2022$28,207+349.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 16236, Page 1921Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14054, Page 1037