Skip to content

225 N Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block13701
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,800
Acreage1.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,300
49%
Improvement Value:$315,500
51%
Total Assessment$615,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,745+3.5%
2024$8,451+3.2%
2023$8,186+1.3%
2022$8,078+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000
Sq Ft1,800DeedBook 19983, Page 171Recorded4/15/2025

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5500, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1997