Skip to content

385 New Central AvenueLakewood, NJ 08701

Built 2019

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block13702
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description3SF04AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,204
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,500
22%
Improvement Value:$1,155,900
78%
Total Assessment$1,478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,536+3.5%
2024$24,676+3.2%
2023$23,902+796.7%
2022$2,665+1.1%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 16544, Page 994Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$218,400

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 15730, Page 1603Recorded1/21/2014

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 15713, Page 332Recorded12/20/2013