Skip to content

2 Mimi CourtJackson, NJ 08527

Built 2024
Vacant Land

Last Sale Price
$739,500
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block14401
Lot3.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,600
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,662+0.6%
2024$15,573+1.3%
2023$15,378+14.1%
2022$13,479+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$739,500

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 17203, Page 1618Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 15542, Page 1328

Property Sale

Sale
$558,950
DeedBook 13454, Page 904

Property Sale

Sale
$4,886,500
DeedBook 12631, Page 265