Skip to content

15 Bridgewater CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$394,400
Last Sale Date
Feb 1, 2002

Property Information

Block14501
Lot1.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,126
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,000
28%
Improvement Value:$933,100
72%
Total Assessment$1,296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,480+3.9%
2024$16,817+4.0%
2023$16,166+1.4%
2022$15,942+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$394,400
DeedBook 10751, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 2002