Skip to content

35 Bridgewater CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block14501
Lot1.22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,003
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,000
29%
Improvement Value:$888,600
71%
Total Assessment$1,251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,968+3.9%
2024$15,362+11.8%
2023$13,739+8.8%
2022$12,622+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,003DeedBook 17388, Page 433Recorded2/19/2019

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,003DeedBook 15911, Page 1422Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$326,595
DeedBook 10434, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 2001