Skip to content

39 Bridgewater CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block14501
Lot1.24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,344
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,900
30%
Improvement Value:$838,300
70%
Total Assessment$1,204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,306+3.9%
2024$12,801+4.0%
2023$12,305+1.4%
2022$12,135+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft3,344DeedBook 18721, Page 1233Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 12192, Page 264

Property Sale

Sale
$320,900
DeedBook 10352, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 2000