Skip to content

5 Summers DriveJackson, NJ 08527

Built 2007

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block14501
Lot4.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class19
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,517
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
21%
Improvement Value:$1,071,600
79%
Total Assessment$1,354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,306+3.9%
2024$13,763+4.0%
2023$13,230+1.4%
2022$13,047+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft3,517DeedBook 19888, Page 40Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$615,900
DeedBook 13544, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 2007