Skip to content

9 Summers DriveJackson, NJ 08527

Built 2007

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block14501
Lot4.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class19
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,356
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
13%
Improvement Value:$1,873,100
87%
Total Assessment$2,156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,546+3.9%
2024$18,803+4.0%
2023$18,075+1.4%
2022$17,826+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft6,356DeedBook 18114, Page 642Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$715,900
DeedBook 13728, Page 1517

Property Built

Built

Year Built: 2007