Skip to content

16 Portebello RoadJackson, NJ 08527

Built 1996
Other Exempt

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block14601
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,722
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
28%
Improvement Value:$300,100
72%
Total Assessment$416,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$4,802+2.2%
2017$4,699+2.9%
2016$4,568+2.9%
2015$4,441+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 16745, Page 1839Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 10115, Page 1467

Property Sale

Sale
$165,060
DeedBook 5395, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780