Skip to content

15 Tudor CourtJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 27, 2010

Property Information

Block14604
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,474
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
30%
Improvement Value:$269,300
70%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+3.9%
2024$5,310+4.0%
2023$5,104+1.4%
2022$5,033+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14716, Page 189

Property Sale

Sale
$133,121
DeedBook 5338, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780