Skip to content

22 Kildare LaneJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Date
Dec 27, 2016

Property Information

Block14605
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,509
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
32%
Improvement Value:$239,600
68%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,467+3.9%
2024$5,259+4.0%
2023$5,056+1.4%
2022$4,986+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 16630, Page 58Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$138,483
DeedBook 5340, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780