Skip to content

11 Rumford CourtJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block14606
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,590
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
32%
Improvement Value:$251,800
68%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,749+3.9%
2024$5,531+9.2%
2023$5,067+1.5%
2022$4,993+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000
Sq Ft1,590DeedBook 18417, Page 711Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$132,423
DeedBook 5367, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780