Skip to content

15 Angus CourtJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block14606
Lot133
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,581
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
32%
Improvement Value:$246,300
68%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,631+3.9%
2024$5,418+4.0%
2023$5,208+1.4%
2022$5,136+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,581DeedBook 17178, Page 501Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$133,682
DeedBook 5384, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780