Skip to content

55 S Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block14606
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,718
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,100
34%
Improvement Value:$231,300
66%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+3.9%
2024$5,842+4.0%
2023$5,616+1.4%
2022$5,538+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,718DeedBook 20028, Page 1176Recorded6/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$154,940
DeedBook 5409, Page 868

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780