Skip to content

11 Pomeroy CourtJackson, NJ 08527

Built 1991

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 27, 1991

Property Information

Block14606
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
30%
Improvement Value:$270,500
70%
Total Assessment$385,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,546+4.2%
2024$4,364+4.3%
2023$4,185+1.5%
2022$4,124+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4947, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1991