Skip to content

5 Brockton SquareJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block14606
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,457
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
32%
Improvement Value:$238,300
68%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,555+4.0%
2024$5,344+9.3%
2023$4,887+1.5%
2022$4,816+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,457DeedBook 19288, Page 1136Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 14415, Page 992

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 11083, Page 760

Property Sale

Sale
$128,339
DeedBook 5365, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780