Skip to content

3 Brockton SquareJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block14606
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,458
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
33%
Improvement Value:$231,800
67%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,173+4.1%
2024$4,967-1.0%
2023$5,015+1.4%
2022$4,946+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000
Sq Ft1,458DeedBook 19081, Page 1060Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$234,900

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 18138, Page 1865Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$232,500
Sq Ft1,458DeedBook 17538, Page 1439Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 15760, Page 623Recorded3/11/2014

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 10131, Page 581

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5743, Page 485

Property Sale

Sale
$118,923
DeedBook 5396, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780