Skip to content

23 S Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jun 21, 2002

Property Information

Block14606
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
32%
Improvement Value:$245,900
68%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$4,036+2.9%
2015$3,923+4.0%
2014$3,773-6.2%
2013$4,024+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 10926, Page 1185

Property Sale

SaleMulti
$143,015
DeedBook 4800, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1989