Skip to content

21 S Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1995

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 14, 2024

Property Information

Block14606
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,816
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
30%
Improvement Value:$270,400
70%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,059+4.0%
2024$5,829+4.0%
2023$5,603+1.4%
2022$5,526+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,816DeedBook 19841, Page 1728Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 14149, Page 1862

Property Sale

Sale
$136,195
DeedBook 5308, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780