Skip to content

3 Stewart CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$137,879
Last Sale Date
Oct 24, 1996

Property Information

Block14606
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,590
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
31%
Improvement Value:$257,700
69%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,930+3.9%
2024$5,705+4.0%
2023$5,484+1.4%
2022$5,408+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$137,879
DeedBook 5416, Page 764

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780