Skip to content

4 Stewart CourtJackson, NJ 08527

Built 1995

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block14606
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,589
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
28%
Improvement Value:$298,900
72%
Total Assessment$415,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,620+3.9%
2024$6,369+4.0%
2023$6,122+1.4%
2022$6,038+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 15884, Page 1335Recorded9/3/2014

Property Sale

Sale
$156,745
DeedBook 5291, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780