Skip to content

11 Portebello RoadJackson, NJ 08527

Built 1996
Other Exempt

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block14607
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,474
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
33%
Improvement Value:$238,700
67%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,060+4.2%
2023$4,854+1.5%
2022$4,783+1.3%
2021$4,723+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 15592, Page 1461Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$133,423
DeedBook 5391, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780