Skip to content

68 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block14702
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,964
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
30%
Improvement Value:$365,000
70%
Total Assessment$524,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,236+3.9%
2024$7,923+4.0%
2023$7,617+1.4%
2022$7,511+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,964DeedBook 18212, Page 29Recorded12/17/2020

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 16777, Page 788Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$247,933
DeedBook 10329, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 2001