Skip to content

16 Abercorn CourtJackson, NJ 08527

Built 1998
Other Exempt

Last Sale Price
$427,900
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block14801
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1.5SF92AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,961
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
25%
Improvement Value:$355,300
75%
Total Assessment$471,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,461+4.0%
2023$6,211+1.4%
2022$6,125+1.2%
2021$6,052+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$427,900
Sq Ft1,961DeedBook 19404, Page 172Recorded6/13/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15195, Page 1428

Property Sale

Sale
$193,696
DeedBook 5654, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1998