Skip to content

63 Cambridge DriveJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block14801
Lot56.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,124
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,500
39%
Improvement Value:$475,900
61%
Total Assessment$786,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,150+3.9%
2024$10,727+9.2%
2023$9,823+1.4%
2022$9,687+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 16475, Page 1323Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14727, Page 45

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10758, Page 1641

Property Built

Built

Year Built: 2002