Skip to content

12 Grosunor CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block14803
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,463
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
33%
Improvement Value:$230,700
67%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,451+4.0%
2024$5,244+4.0%
2023$5,041+1.4%
2022$4,971+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11759, Page 1178

Property Sale

Sale
$127,810
DeedBook 5442, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1997