Skip to content

14 Grosunor CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$143,757
Last Sale Date
Mar 31, 1997

Property Information

Block14803
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,474
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
32%
Improvement Value:$244,300
68%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+4.1%
2024$5,244+4.2%
2023$5,031+1.5%
2022$4,958+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$143,757
DeedBook 5458, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1997