Skip to content

16 Grosunor CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block14803
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,710
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
31%
Improvement Value:$264,000
69%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+4.0%
2024$5,800+4.0%
2023$5,575+1.4%
2022$5,498+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 16344, Page 100Recorded3/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$151,958
DeedBook 5436, Page 1