Skip to content

2 N Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block14803
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,474
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
33%
Improvement Value:$236,700
67%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,672+3.9%
2024$5,457+9.2%
2023$4,996+1.5%
2022$4,923+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,474DeedBook 19301, Page 1391Recorded2/15/2023

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5754, Page 140

Property Sale

Sale
$149,566
DeedBook 5531, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1997