Skip to content

17 Arthur CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block14803
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,542
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
31%
Improvement Value:$255,100
69%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+4.1%
2024$5,157+4.2%
2023$4,948-3.5%
2022$5,126+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,542DeedBook 17621, Page 1440Recorded9/26/2019

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5663, Page 79

Property Sale

Sale
$144,269
DeedBook 5441, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1997