Skip to content

4 Arthur CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block14803
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,529
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
29%
Improvement Value:$278,000
71%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,678+3.9%
2024$5,462+4.0%
2023$5,251+1.4%
2022$5,178+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,529DeedBook 17585, Page 739Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$143,195
DeedBook 5452, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1997