Skip to content

8 Manchester CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block14803
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,748
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
28%
Improvement Value:$303,400
72%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,094+3.9%
2024$5,863+4.0%
2023$5,636+1.4%
2022$5,558+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 15597, Page 290Recorded7/29/2013

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14425, Page 1269

Property Sale

Sale
$152,988
DeedBook 5479, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1997