Skip to content

10 Manchester CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block14803
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,458
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,200
34%
Improvement Value:$231,000
66%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,442+3.9%
2024$5,236+4.0%
2023$5,033+1.4%
2022$4,964+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 17378, Page 1214Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$140,295
DeedBook 5484, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1997