Skip to content

25 N Avon DriveJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block14803
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,474
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
33%
Improvement Value:$234,900
67%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+3.9%
2024$5,339+4.0%
2023$5,132+1.4%
2022$5,061+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 16181, Page 1552Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 15894, Page 1318Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$134,591
DeedBook 5477, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1997