Skip to content

2 Rye CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Feb 12, 2003

Property Information

Block14901
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,842
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,200
31%
Improvement Value:$335,100
69%
Total Assessment$488,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+3.9%
2024$7,267+4.0%
2023$6,986+1.4%
2022$6,889+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 11254, Page 1676

Property Built

Built

Year Built: 2000