Skip to content

30 Sawgrass StreetJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$375,211
Last Sale Date
Apr 1, 2003

Property Information

Block15001
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,395
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$389,800
71%
Total Assessment$549,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,761+4.1%
2024$8,419+4.2%
2023$8,084+1.4%
2022$7,968+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,211
DeedBook 11372, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 2003