Skip to content

38 Congressional RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$239,750
Last Sale Date
Jul 25, 2002

Property Information

Block15001
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,076
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
29%
Improvement Value:$372,000
71%
Total Assessment$523,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,946+3.9%
2024$7,644+4.0%
2023$7,348+1.4%
2022$7,247+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$239,750
DeedBook 10990, Page 1198

Property Built

Built

Year Built: 2002