Skip to content

45 Congressional RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block15001
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,620
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,800
20%
Improvement Value:$659,600
80%
Total Assessment$822,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,279+3.9%
2024$12,774+4.0%
2023$12,280+1.4%
2022$12,110+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,620DeedBook 16200, Page 1273Recorded9/29/2015

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 15101, Page 1032

Property Sale

Sale
$424,942
DeedBook 11070, Page 1455

Property Built

Built

Year Built: 2002