Skip to content

41 Congressional RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$604,800
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block15001
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description2SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,063
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,800
25%
Improvement Value:$486,100
75%
Total Assessment$647,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,422+3.9%
2024$10,026+4.0%
2023$9,638+1.4%
2022$9,505+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$604,800
Sq Ft3,063DeedBook 20069, Page 1844Recorded7/14/2025

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,858DeedBook 17272, Page 1930Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$426,893
DeedBook 11257, Page 1323

Property Built

Built

Year Built: 2002