Skip to content

18 Congressional RoadJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$287,435
Last Sale Date
Oct 23, 2003

Property Information

Block15001
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,736
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
32%
Improvement Value:$319,700
68%
Total Assessment$470,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+3.9%
2024$6,904+4.0%
2023$6,636+1.4%
2022$6,545+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$287,435
DeedBook 11747, Page 1028

Property Built

Built

Year Built: 2003