Skip to content

45 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$262,125
Last Sale Date
Feb 22, 2002

Property Information

Block15203
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,657
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,800
26%
Improvement Value:$429,000
74%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,209+4.0%
2024$8,859+4.0%
2023$8,516+1.4%
2022$8,398+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$262,125
DeedBook 10759, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 2002